еМагазин
Image default
Македонија

Владата реши директорката на МНТ да биде казнета поради прославата на „Шверцери“’

На вчершаната седница на Владата е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана прослава по повод јубилеј на навивачката група „Шверцери“.

Како што соопшти владината прес-служба, Владата го задолжи Министерството за култура во соодветна постапка да ѝ наложи на директорката на МНТ од организаторите на настанот да побара надомест на штетата направена за време на настанот, а на директорката да и биде изречена казна со намалување на платата за 15 проценти во траење од три месеци затоа што направила пропуст и дала согласност за отстапување на МНТ без писмен договор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Одговорност за „реновирањето“ на МНТ: „Шверцерите“ го понижија Денот на албанската азбука

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кои се предлагачите: Поднесени 10 амандмани на предлог-амандманите на Уставот

Редакција

Туск до Пендаровски: Не сите земји членки на ЕУ се подготвени за одлука за датум наредните денови

Редакција

СДСМ: Измените на кривичниот законик нема да влијаат на застарување на предметите на СЈО пред судовите

Никола Осило