еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата уште не донела одлука дали бизнисменот Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија во Македонија

По речиси пет месеци, Владата се уште не донела одлука дали бизнисменот Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија во Македонија.

Од Владата за еМагазин велат кратко дека процесот е уште во постапка.

Бугарија го назначи Камчев, еден од најбогатите Македонци за почесен конзул во април и го испрати барањето до македонските власти.

Според процедурата, истото се разгледува во Министерството за надворешни работи, а потоа се бара мислење од Министерството за финансии и Секретаријатот за законодавство при Владата.

Кога таму ќе заврши процедурата, министерот за надворешни работи го предлага кандидатот на странската земја до Владата, која го има финалниот збор.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Градски енергетски системи вработува директор и раководители: Плати до 61.000 денари

Никола Осило

„Халк банка“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за банкарски услуги вреден 1,4 милиони евра

Никола Осило

Може ли Јанева од притвор да бара предметите на СЈО да ги преземе Јавното обвинителство?

Редакција