еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Лани невработеноста 15,7%

Во 2021 година активното население во земјава изнесувало 943.004 лица, од кои вработени се 795.087, а 147.917 лица се невработени, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Од податоците може да се види дека стапката на активност во овој период е 56, стапката на вработеност е 47.2, додека стапката на невработеност изнесува 15.7%.

Според Државниот завод за статистика, стапката на невработеност во 2020 година изнесувала 16.4%.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Колку вработени имаат Сител, Канал 5, Телма, Алфа и Алсат-М

Редакција

Каков имот пријавил Наке Георгиев, кој заради синот поднесе оставка од Судскиот совет

Редакција

Убава вест: 111 оздравени од Ковид-19

Редакција