еМагазин
Image default
Локално

Во 21 век жителите од Канатларци повторно имаат пошта

Денеска беше радосен ден за околу 2.000 жители во прилепското село Канатларци, зашто по осум години, а во 21 век, повторно имаат селска пошта, пишува „meta.mk“.

„Македонски пошти“ во соработка со Општина Прилеп, ја рестартираше оваа експозитура што се наоѓа во центарот на селото.

Жителите се задоволни, зашто велат дека ќе им се скратат трошоците и времето што досега го оддвојувале за да платат сметки до градот.

„Секако дека сме задоволни. Досега оддвојуваме ден и во време на најголеми земјоделски работи за да платиме сметки во градот. Што да правиме, што се мора, мора. Па, некогаш заедно по неколку мина, одевме до градот. Канатларци е големо село, има и млади, кои што имаат многу потреби поврзани со поштата. Секако дека отворањето на оваа селска пошта многу ни значи“, велат жителите.

Во поштата во Канатларци, поштенски услуги ќе добиваат и жителите на соседните села Ерековци, Марул и Подмол.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Уапсен скопјанецот кој си ја уби бабата

Никола Осило

СВР Тетово одржале средби со навивачките групи: Договорени мерки за релаксирање на односите

Редакција

Малолетничка пријавила дека сосед ја допирал по телото

Никола Осило