еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во Македонија се уште е присутен и делта сојот на Ковид-19

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 24 до 30 јануари, покажуваат дека во Македонија се уште е присутен и делта сојот на Ковид-19.

“Досега во лабораторијата за вирусологија при ИЈЗ се детектирани 255 пациенти позитивни на омикрон варијантата (B1.1.529).

Детектирани се и примероци со делта сојот на SARS-CoV-2“, стои во извештајот на ИЈЗ, кој еМагазин редовно го пренесува.

Според здравствените власти во Македонија веќе извесен период е доминатен омикрон сојот, кој според досегашните светски истражувања придонесува за помал број на хоспитализации и смртен исход, но се пренесува побрзо за разлика од делта сојот.

Делта сојот пак предизвикува поголем број на хоспитализации и случаи со смртен исход, што според дел од домашните експерти е причина за се уште високиот процент на смртност во земјава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

17 лица во Македонија по третпат заболеле со Ковид-19

Од Ковид-19 починале 13 лица кои заболеле по вторпат

Минатата недела 1.558 лица по вторпат се заразиле со Ковид-19

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

73,9% од лицата кои починале од Ковид-19 имале претходно заболување, најчесто кардиоваскуларна болест

Редакција

Таравари во Куманово доби подршка од 75 членови на Централното собрание, од вкупно 133

Редакција

ОКТА откупи уште 1.639 сопствени акции

Редакција