еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во „Пандора документите“ и сопственици на две фирми од Македонија

Меѓународниот конзорциум за истражувачко новинарство (ИЦИЈ) завчера ги објави “Пандора документи“, збирка од околу 12 милиони документи, кои откриваат дека светски лидери, милијардери и ѕвезди криеле милиони долари во офшор компании.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова афера – “Пандора документи“: Светски лидери, милијардери и ѕвезди криеле милиони долари во офшор компании

Според мапата на веб-страницата на ИЦИЈ има и две офшор-фирми на сопственици од Македонија.

Засега нема информација кои се тие сопственици и фирмите, а од ИЦИЈ најавија дека документите ќе ги објавуваат постепено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) И наводната љубовница на Путин во „Пандора документи“

„Пандора документи“: Црногорскиот претседател Ѓукановиќ со син му го криеле богатството во пет држави

„Пандора документи“: Српскиот министер за финансии, Мали, купил 24 стана на Црно море во Бугарија

Илустрација: ИЦИЈ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дизелот поевтинува, цената на бензините останува иста

Редакција

Министерката Петровска се уште не добила одговор за иницијативата за споменици на бранителите кај Вејце, Карпалак и Љуботенски бачила

Редакција

На крајот на 2022 година регистрирани 9.699 слободни работни места

Редакција