еМагазин
Image default
Спорт ТОП СТОРИИ

Втор пораз за македонската репрезентација на Светското ракометно првенство

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз на Светското првенство во Полска и Шведска. Вечерва во Краков, избраниците на селекторот Кирил Лазаров загуби од Холандија со убедливи 34:24.

„Црвено-жолтите“ ги повторија грешките од првото коло направени на мечот со Норвешка и му дозволија на противникот во неколку наврати лесни голови и серии од по четири и пет погодоци.

По нашето почетно водство со 3:2, Холанѓаните ја преземаа контролата на резултатот и постојано ја зголемуваа предноста за на полувреме да заминат со 18:11. На петнаесетина минути пред крајот Македонија се доближи на минус четири, но следуваше исклучување на Филип Талески и повторно серија голови за „лалињата“ кои до крајот без проблеми стигнаа до убедлив триумф.

Најефикасен во холандската селекција и на натпреварот беше Смитс со 10 голови, во поразениот тим по четири погодоци постигнаа Филип Кузмановски и Жарко Пешевски.

Македонците шанса за пласман во Главната групна фаза ќе бараат во вторник на дуелот со Аргентина.

МИА/Фото: Македонска ракометна федерација/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Седум години „еМагазин“: Сведочиме дека научно фантастичните филмови може да станат реалност