еМагазин
Image default
Бизнис

Жито лукс лани со пониска бруто добивка за 12%

Жито лукс АД Скопје лани остварила добивка после оданочување во износ од 5,8 милиони денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

“Приходите од продажба се намалени за 1%, што произлегува од напуштање на производи со ниска профитна маржа. Иако трошоците на продадени производи се зголемени за 5% споредбено со минатата година, (повиска цена на пченицата за 6,2%, поскапување на енергенсите за 17,4%), компанијата ги задржа цените на исто ниво како лани, со цел да ги заштити потрошувачите.

Ова водеше кон пониска бруто добивка за 12%. Со цел да се намали ударот врз профитабилноста, се потрудивме да ги одржиме оперативните трошоци пониски во однос на минатата година“, велат од компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ристо Хаџи-Мишев отопивикан од НО на Жито лукс

Промени кај раководните органи во Жито Лукс

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зголемување од 2,5 пати: „Макпетрол“ оствари добивка од 12,5 милиони евра

Никола Осило

(ВИДЕО) Каков имот има Џеф Безос, најбогатиот човек во светот: Авион, апартмани, скапи возила…

Редакција

„Тиквеш“ со добивка од 24 милиони денари за три месеци

Редакција