Убава приказна

Урбан Инвест – 27 години постојано истражување и подобрување во градежната индустрија

Урбан Инвест најголемиот производител на Павер елементи и Терастон плочки во Македонија и на Балканот е основана во 1990 година, oд страна на Јован Грков, градежен инженер, кој во тоа време ги препознал пазарните можности во развојот на градежната индустрија во Македонија.

(Фото) Убави Македонки во мисија за славење на женската убавина

„Погледни ја твојата убавина“ е носечката порака на најновата колекција која излезе од работилницата на искусните дизајнери и кројачи во Bella, а ја пренесуваат Елена Стојановска и Росана Јанков.

„When in X“, нов македонски стартап кој ќе ја промени туристичката индустрија во Македонија и регионот

Македонскиот стартап „When in X“ штотуку лансираше нова мобилна апликација која ќе ги поврзе туристите на Балканот со локални граѓани-туристички водичи, желни да го споделат своето знаење за регионот.

Вип слави 10 години: 10 години повеќе за корисниците

Телекомуникацискиот оператор Вип, дел од Телеком Австрија Групацијата која опслужува над милион и двесте илјади корисници е компанија насочена кон креираље најдобри услуги по најдобри цени.

Компанијата за мебел „Мебел-Ви“ прославува 20 години постоење

Компанијата за мебел од Виница, „Мебел Ви“ годинава слави 20 години постоење.

(Фото) Заврши осмото Патувачко кино на фестивалот „МакеДокс“ кое посети 60 села и помали градови

Со проекција на креативни документарни филмови во селото Манастирец, во областа Порече, на 25 јули заврши Патувачкото кино на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, кое во изминатите осум години посети точно 60 села и помали градови низ Македонија.

(Фото) 100 години Ford TT – претходник на денешните комбе и пикап возила

Поминаа точно 100 години откако автомобилската компанија Ford го лансираше познатиот модел ТТ, претходник на денешните комбе и пикап возила. 

Во една од најбрзо растечките авиокомпании во светот „Катар ервејс“ работат 100 Македонци

„Катар ервејс“ е национална авиокомпанија од Катар и една од најуспешните приказни во сферата на авиоиндустријата. 

(Фото) Достапно и кај нас: Разубавете ги своите прослави и забави со склуптури од мраз

Ice Technology е првата фирма во Македонија која за вашите забави, прослави од секаков тип, маркетинг кампањи, деловни настани... Ви нуди разубавување на целиот амбиент и специјален ефект со склуптури од мраз, направени кај нас.

Запознајте ја Ангела Николовска, која продава македонски производи во Катар

Ангела Николовска, прв пат дошла во Катар во јули 2013 година. Работела во ресторан како менаџер, како што вели за „смешна плата“. „Тоа не ме обесхрабри, баш напротив, ме мотивираше да го искористам својот капацитет и искуството, за да создадам нешто што ќе ме исполнува