еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарската влада сака да купи куќа во Прилеп, еден од сопствениците не го продава својот дел

Бугарската Влада сака да ја купи родната куќа на бугарскиот писател Димитар Талев во Прилеп и ја започна постапката за тој процес, пренесуваат бугарските медиуми.

Одлуката е донесена уште во јуни 2023 година, но е проблемот е во тоа што еден од сопствениците не сака да го продаде својот дел од куќата.

Станува збор за 1/3 од куќата, а за другиот дел, од 2/3, сопственичката дала согласност во 2023 година и побарала 100 илјади евра.

Бугарските власти најавуваат и дипломатски мерки за да ја купат куќата.

Фото: Фејсбук/бугарска Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Денешниот конвој со хуманитарна помош за Газа не треба да биде последен, порачаа од ОН

Редакција

Во Кичево се повеќе млади и деца заболуваат од Ковид-19

Редакција

(ВИДЕО) Мигранти се судрија со полицијата на границата со Грција, сакаат преку Македонија да одат за Германија

Редакција