еМагазин
Image default
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Да спасиме два млади животи на кои треба да им се донираат бубрези

Филип е првото дете во Македонија трансплантација на бубрег на детска хирургија. Првата трансплантација во 2009 поминува успешно и бубрегот има нормална функција се до 2018, од тогаш наваму е на дијализен програм, и тоа три пати неделно, со сериозни нарушувања на коските, зглобовите и васкуларни проблеми кои во еден момент кулуминираат со сепса и коматозна состојба.

„Обезбеден е донор на бубрег, а тоа е мајката на Филип. Таа ќе го донира својот бубрег за друго дете, а мајката на тоа дете ќе донира за Филип (вкрстена ретрансплантација и плазмофереза на бубрег).

Нашата кампања за собирање на средства не само што ќе му помогне на Филип, туку ќе помогне и на уште едно дете кое има 8 години чија мајка е донор на бубрегот.

Ве молиме да се обединиме како народ за овој случај, прекрасен позитивен исход е две спасени млади животи,“ велат од платформата ecrowd.mk.

Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) УНХЦР: Повеќе од пет милиони луѓе ја напуштија Украина од почетокот на руската инвазија

Редакција

Од Ковид-19 починале шест лица, дополнително пријавени уште петмина

Редакција

Нови 54 случаи на заразени од корона вирусот, вкупно 908 лица

Редакција