еМагазин

Tag : трансплантација

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Убава вест: Иван на кого му беше трансплантирано срце, си оди дома

Редакција
Иван Огњановски, пациентот на кој неодамна му беше трансплантирано срце си заминува дома. “Денеска пациентот Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува од Клиниката...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Доктор Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот со првата трансплантација на срце во државава

Редакција
Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава „Иван е во добра здравствена...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег од починат донор се во добра здравствена состојба

Редакција
Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

По трансплантацијата на срце, Иван е добар: Следува најважниот период од неговото закрепнување

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, утрово во Клиниката за државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. „Утрово го посетив Иван, тој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Докторите кои ја извршија трансплантацијата на срцето: Oва е круна во државната кардиохирургија

Редакција
Проф. д-р Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство беше изведена правата трансплатација на срце во државата, рече дека пациентот засега е добар и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите сме донори на органи доколку не се изјасниме спротивно на нотар, но семејството го има последниот збор

Редакција
Националниот координатор за трансплатација Маја Мојсова, по повод првата трансплантација на срце во државата, порача дека ова немало да биде успешно без семејството што го...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Емилија Динева е жената која почина во сообраќајка, а семејството ги донираше нејзиното срце и бубрези

Редакција
Емилија Динева од Стар Дојран е жената која загина во сообраќајна несреќа, а чии што органи беа донирани за да се спасат тројца луѓе. Нејзиното...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Филипче: Да се донесе одлука да се даруваат органи во моментот кога го губите саканиот, е незамисливо тешко

Редакција
На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по шест часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од донорот на срцето, ќе се трансплантираат и два бубрега на Клиниката за урологија

Редакција
Два бубрега од донорот на срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Првата трансплантација на срце во Македонија успешна, огромен успех за македонското здравство

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првата трансплантација на срце во Македонија е успешна и додаде дека ова е огромен успех за македонското здравство....