еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Жените похрабро да влезат во светот на акциите

Македонска берза и Капитал Финансиски Центар организираа заеднички настан за подигнување на финансиската писменост на жените. На вчерашната панел дискусија насловена како „Жените и парите – емоција или разум“, преку лични искуства, оваа тема беше разгледана од различни перспективи за да се утврди кога повеќе преовладуваат емоциите, односно разумот при носење финансиски одлуки.

На панел дискусијата учествуваа Билјана Станковска Арсова од Капитал Финансиски Центар, друштво за финансиско советување и едукација во областа на личните финансии, Билјана Атанасовска од психолошкото советувалиште „Божилак“ како дипломиран психолог и Каролина Каровска Божиноска од Македонската берза, раководител на оддел за Едукација, промоција и развој на Берзата.

„Во дискусијата ја истакнавме потребата секоја жена активно да управува со личните финансии за да си обезбеди што поголема финансиска стабилност. Развојот на нови финансиски инструменти наметнува потреба за промена на навиките и стереотипите.

Споделувајќи ги личните искуства сакаме да ги мотивираме сите жени да се едуцираат во областа на управување со личните финансии и да научат да преземаат поголем ризик за да остварат поголем профит. Разговаравме за емоциите и разумот зад финансиските одлуки и за предизвиците и успесите кои ги искусуваат жените во управување со сопствените финансии“, рече Станковска Арсова од Капитал Финансиски Центар како иницијатор на панел дискусијата.

Во различен период од животот жените имаат различни потреби и желби, од кои произлегуваат и нивните цели.

„За да ги оствариме своите цели, честопати потребни се финансиски средства. А за да имаме финансиски средства треба да знаеме како да управуваме со сопствените финансии. А за да знаеме КАКО, неопходно е информирање, едукација и професионално советување. Во донесување одлуки понекогаш движечка сила е љубовта, желбата за поквалитетен живот и благосостојба, а понекогаш стравот или загриженоста“, рече психологот Атанасовска.

Според неа, жените од различни возрасти и од различни професии, се согласни дека иако најчесто емоцијата е тригерот, таа оди „рака под рака“ со разумот, особено за крупни и важни животни одлуки каква што е и постигнување лична и/или семејна финансиска благосостојба. Истражувањата покажуваат дека жените кои работат со финансиски експерти се чувствуваат двојно повеќе финансиски сигурни и имаат значително подобрување во финансиската состојба.

Каровска Божиноска од Македонската берза истакна дека финансиската писменост игра голема улога за постигнување на финансиската слобода.

„Критичното разбирање на финансиските концепти, инструменти и стратегии овозможува жената да донесува интелигентни и информирани одлуки за своите финансии. Финансиската слобода е состојба на разум, емоции и одлуки кои ја овозможуваат личната благостојба и независност“, заврши Каровска Божиноска.

Секоја жена од своја спект го сподели своето лично искуство со вложувањата, а на крајот сите констатираа дека исправно е жените похрабро да влезат во светот на акциите, затоа што таквите вложувања се долгорочно многукратно поисплатливи од кои било друг финансиски инструмент на пазарот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Надворешниот долг 29,3% од БДП

Редакција

Нови 55 случаи на Ковид-19, оздравени 55, нема починати

Редакција

“Не можеш по Чаир, удри по Скопје„: Твитер реакции за враќањето на полицискиот час

Редакција