еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

И денеска не се избра претседател на Уставен, нов обид во понеделник

И денеска уставните судии не избра нов претседател на Уставниот суд, а трет обид ќе има во понеделник, ден после завршувањето на мандатот на актуелната претседателка Добрила Кацарска.

„Битката“ и денеска била помеѓу уставните судијкии Татјана Васиќ-Бозаџиева и Ана Павловска-Данева, кои не успеаа да го добијат неопходното двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии.

За да се избере претседателот на Уставен потребно е еден од кандидатите да добие најмалку шест гласа од вкупно деветтемина судии колку што има Судот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој ќе ја наследи претседателката на Уставен, Кацарска

Каков имот пријавила Добрила Кацарска, новата претседателка на Уставен суд

Која е Добрила Кацарска, новата претседателка на Уставен суд

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе го отвори ли “Лидл“ првиот маркет во Битола?

Редакција

ЕУ одобри безусловен почеток на преговорите со Македонија

Редакција

Без осуда од ЕУ за бугарските клубови со контроверзни имиња, евроамбасадорот Гир не сака да толкува историја

Редакција