еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија со најниска просечна плата од земјите од поранешна Југославија, Словенија со највисока

Македонија од земјите од поранешна Југославија, има најниска нето просечна плата. Во јануари како што соопшти неодамна Државниот завод за статистика таа изнесува 39.542 денари (643 евра).

Словенија има највисока. Таа во јануари била 1.477,34 евра.

Втора е Хрватска со 1.239 евра.

Следи Црна Гора со 819 евра, Србија со 817,7 евра и Босна и Херцеговина со 679 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најниски просечни нето-плати во јануари

Највисоки просечни нето-плати во јануари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сексуалното вознемирување на УКИМ присутно, студентите најчесто не знаат каде да го пријават

Редакција

Попладнево можни локални поплавувања во градските средини, предупредува УХМР

Редакција

Банки или лихвари: Просечната камата за штедење 1,39%, а за кредити 6,17%

Редакција