еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави „многу непријатно искуство“ на Самитот на НАТО, ако не се употребува уставното име

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис кој најави дека ќе го покрене прашањето за употребата на уставното име на државата на престојниот Самит на НАТО во јули, со ново предупредување за идниот македонски премиер Христијан Мицкоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грција ќе го покрене прашањето за употребата на „Северна„ на престојниот Самит на НАТО, најави Мицотакис

„Мора да го почитува и да даде категорична изјава кога официјално ќе ја преземе премиерската функција дека го почитува Договорот од Преспа. Во спротивно, сè што ќе може да постигне е да има многу непријатно прво искуство кога сите ќе се собереме во Вашингтон на 75-годишнината од НАТО на почетокот на јули.

Очигледно ќе го поставам проблемот таму. Ако сакаат да се приближат кон Европа, патот кон Европа оди преку Грција и преку добри односи со Грција. Истото важи и за Албанија“, рече Мицотакис во интервју за грчката телевизија Антена..

„Грција отсекогаш ја поддржувала европската политика на Балканот. Сепак, ние исто така немаме илузии дека Балканот секогаш ќе биде поле на дејствување за партиите кои инвестираат во националистички екстремизам.

Што се однесува до Скопје, Северна Македонија, мојата порака до идниот мандат е многу јасна – предизборниот период заврши“, вели Мицкотакис.

Тој додава дека на маса е можноста Грција да го блокира патот на Македонија и Албанија кон Европската унија.

„Мислам дека нема да биде потребно да стигнеме дотаму, бидејќи сигурен сум дека на крајот ќе надвладее логиката. Но, мислам дека бев апсолутно јасен“, кажал Мицотакис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мене нема да ме чуете како папагал да ја повторувам придавката, вели Мицкоски за новата закана на Мицотакис

Не очекувам талибанско однесување, вели Мицкоски за најавата на Мицотакис дека прашањето за уставното име ќе го покрене на Самитот на НАТО

Заканите на Мицотакис не се во духот на развивањето пријателски односи, вели Сиљановска Давкова

Фото: Мицотакис/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Русија регистрираше спреј против Ковид-19: Пациентите оздравуваат за само осум дена

Редакција

Месната индустрија бара да продолжи ослободувањето од царина на свинското месо, во спротивно следат повисоки цени

Редакција

Македонски Телеком продолжува со силен финансиски раст и во првите три месеци на 2024 година

Редакција