еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Највисоки просечни нето-плати во јануари

Државниот завод за статистика (ДЗС) информираше дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јануари изнесува 39.542 денари.

Според податоци на ДЗС во јануари највисоката просечна нето-плата е во секторот Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 93.684 денари, следи Складирање и помошни дејности во превоз – 77.964 денари, па Останати стручни, научни и технички дејности – 62.561 денари, Воздухопловен транспорт – 61.488 денари и Производство на фарамацевтски производи и фармацевтски препрарати – 58.848 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во кој сектор е највисоката просечна бруто-плата во јануари

Просечната нето-плата во јануари 39.542 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од Ковид-19 во октомври починале 11 лица

Редакција

Латас се извини: Целта е да ме тргнат од јавноста

Редакција

Македонија се придружува кон рестриктивните мерки на ЕУ кон Турција

Редакција