еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

На Клиниката за урологија направени 500 трансплантации на бубрег

Во декември лани на Универзитетската клиника за урологија била извршена 500. трансплантација на бубрег во јавното здравство, информираа од Министерството за здравство.

Успешно е трансплантиран бубрег кај 25-годишна пациентка, која била во тешка состојба.

Денеска таа е во добра здравствена состојба и полека се враќа на секојдневните животни активности, велат од Министерството.

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бензините се намалуваат за два, а дизелот за 2,5 денари

Редакција

Притвор за наставникот од Чегране кој допирал и бакнувал ученичка на деветгодишна возраст

Редакција

(Фото) Бардовци доби крчма „Жуто Комбе“

Редакција