еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Путин победил и во Македонија, но не и во Србија

Според податоците на Руската изборна комисија, кои ги пренесе Радио Слободна Европа, во Македонија Русите на последните претседателски избори во Русија, гласале за Владимир Путин.

За него во земјава гласале дури 88,1% од гласачите, а Путин во Србија добил само 10,84% од гласовите.

Мал е процентот за Путин и во Црна Гора, 8,41%, а е висок и во Босна и Херцеговина, 77,2%.

Русите во Србија и во Црна Гора најмногу гласови му дале на Владислав Даванков од партијата „Нови луѓе“, кој е заменик претседател на државната Дума – руското собрание.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се знае за приватниот живот на Путин, кој останува претседател на Русија

Кој е Владимир Путин кој повторно победи на претседателските избори во Русија

Путин најави продолжување на војната во Украина

Фото: Кабинет на Путин

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

До средината на март ќе бидат затворени поголемите хотели на охридско-струшкото крајбрежје

Редакција

Не е донесена одлука да нема погреби на одредени верски празници, велат од Скопската православна епархија

Редакција

Починаа осум пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Редакција