еМагазин

Tag : балкан

Балкан ТОП СТОРИИ

Поради гените на Балканот има помалку починати од коронавирусот, тврдат белгиски научници

Редакција
Истражувачите од Универзитетот во Гент веруваат дека со генетските разлики меѓу жителите може да се објасни зошто повеќе луѓе починале во некои земји поради вирусот...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

„Ле Соар“: Аерозагадувањето од западниот Балкан го загрозува здравјето и на граѓаните на ЕУ

Редакција
Еден од највлијателните белгиски дневни весници, „Ле Соар“, во своето денешно издание посветува репортажа на загадениот воздух во земјите од Западен Балкан и зависноста од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Веста за апсењето на актерката Силвија Стојановска одекна на Балканот

Редакција
Медиумите од повеќе балкански земји објавија информации по неочекуваното приведување и одредувањето на куќен притвор за познатата македонска актерка Силвија Стојановска. „Србија данас“ пишува дека...
Балкан ТОП СТОРИИ

Балканот продолжува да се тресе: Денеска земјотрес во Грција, почуствуван и во Скопје

Редакција
Земјотрес e почувствуван во Скопје и околината изтринава во 08.23 часот. Според Европскиот медитаренски сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот е на Крит во Грција со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Земјотреси во Албанија го стресоа Балканот, силно почуствувани и во Македонија

Редакција
Два земјотреса со магнитуди од 6,4 и 5,3 степени според Рихтеровата скала се почувствувани рано изутринава во 03:54 и во 04:03 часот во Македонија, Албанија,...
Балкан

Кристофер Хил: Макрон го предаде Балканот

Никола Осило
Кристофер Хил, поранешен американски помошник државен секретар за Источна Азија и амбасадор на САД во Ирак, Јужна Кореја, Македонија и Полска во својата нова колумна...
Балкан

(Видео) Пристигнa првиот снег на Балканот

Редакција
Првиот снег на Балканот пристигна на скијачкиот центар во соседството на Копаоник. Ски-центарот објави видео од провејувањето на снегот кој во регионот врне на врвовите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Основана „Балканска винска мрежа“ која ќе биде промовирана утре

Редакција
Утре ќе биде промовирано основањето на „Балканска винска мрежа“ и стартот на реализација на проектот „Виното како мост што ги поврзува земјите од Западен Балкан“,...
Бизнис

(Фото) Започна Балканскиот претприемачки самит

Редакција
Над 30 светски познати говорници и претприемачи денес излегоа на бината на Балканскиот претприемачки самит пред повеќе од 250 бизнисмени и претприемачи од регионот. Покрај...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Виното како мост за поврзување на Балканот

Редакција
„Виното како мост за поврзување на Западен Балкан“ е новиот проект во чии рамки ќе се поврзуваат земјите од регионот во насока на промоција на...