еМагазин

Tag : Австрија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Австриска бизнис делегација предводена од амбасадорот Памер во посета на Реплек

Редакција
Запознавање со капацитетите и развојниот потенцијал на компанијата, продлабочување на досегашната соработка и креирање нови можности за бизнис. Ова беа дел од целите за посетата...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Австрија предлага унапредување на постепената интеграција на Западниот Балкан на патот кон полноправно членство во ЕУ

Редакција
Иако ја препознаваме важноста да се разговара за реформите во Унијата и за иднината на ЕУ, сметаме дека тоа не треба да се користи како...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Земјите кандидати веќе да бидат на масата на ЕУ, но без право на глас, предлага австриската министерка за Европа

Редакција
Австриската министерка за Европа, Каролине Едштадлер, денеска изјави дека нејзината земја се залага за интеграција на земјите-кандидати во Европската унија во фази, така што дури...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судски совет ќе ги проверува наводите во известувањето на Австриската амбасада

Редакција
Наводите во известувањето на Австриската амбасада ќе бидат проверени, информираат од Судскиот Совет. Оттаму велат дека до Судскиот совет од страна на австрискиот амбасадор е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Австрискиот амбасадор реагира за измама на австриска фирма од страна на македонска, поврзана со братучетка на Заев

Редакција
Амбасада на Австрија преку соопштение до медиумите реагира за измама на австриска фирма од страна на македонска, поврзана со братучетка на поранешниот премиер Зоран Заев....
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Дури 47% од Австријците против влез на Македонија во ЕУ

Редакција
Резултатите од најновата анкета на Австриското друштво за европска политика (ОГфЕ) покажуваат дека Австријците, за разлика од нивните политичари, се против членството земјите од Западен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставните промени да не се драматизираат, порача австрискиот претседател Белен од Скопје

Редакција
Немојте да ја изгубите целта од вид, да работиме заедно, за скорешен прием на Македонија во ЕУ. Австрија останува ваш сигурен партнер, изјави австрискиот претседател...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Австрија со нон-пејпер за постепена интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Редакција
Австрија до земјите членки на Европската Унија проследила таканаречен „нон пејпер“ кон крајот на мај, во кој се залага за нов пристап кон државите од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Решението со Бугарија е близу, оцени во Скопје шефот на австриската дипломатија, Шаленберг

Редакција
Европската Унија се наоѓа пред огромна геостратешка одлука. Најважниот инструмент против оваа војна на европско тло е перспективата на ЕУ и проширувањето. Тоа е геополитичка...
Свет ТОП СТОРИИ

Новата вакцина од Австрија штити од сите варијанти на коронавирусот

Редакција
Новата вакцина од Австрија заштитува од сите варијанти на коронавирусот, соопшти Еуроком ПР, Меѓународна комуникациска мрежа на Град Виена. Тим научници од Медицинскиот универзитет во...