еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Расте бројот на должници на Листа на УЈП

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави Листата на должници за мај, која се однесува за долгови доспеани до 31.01.2024 и неплатени до 30.04.2024 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за правните лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите должници на новата Листа на УЈП

На Листата се објавени 1.918 должници – правни лица (повеќе за 87 од претходната листа) и 3.790 физички лица (повеќе за 111 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг изнесува 10.610.197.639 денари, (повеќе за 233.714.679 денари од претходната листа).

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 10.431.812.675 денари, (повеќе за 215.683.559 од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 178.384.964 денари (повеќе за 18.031.120 денари од претходната листа).

Целата листа ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тројца работници повредени во експлозија во погон во Железара

Редакција

Починаа уште 8 лица од Ковид-19, вкупно 2.916

Редакција

Корона вирусот го „дотепа“ туризмот: Намалување од 67,3% на бројот на туристи во март

Редакција