еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Угостителските услуги поскапеле за 5,9%

Цените на угостителските услуги во периодот јануари – мај година, во однос на истиот период лани, се зголемени за 5.9 %, а во однос на декември 2023 година, се повисоки за 1.8 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Во однос на мај минатата година, цените угостителските услуги се зголемени за 5%.

Во мај годинава, пак, во споредба со април, угостителските услуги поскапеле за 0.3 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите: Храна за 0.4 %, Алкохолни пијалаци за 0.5 % и Безалкохолни пијалаци за 0.6 %.

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Звучни имиња на бизнисмени и компании на новата листа должници на УЈП

Редакција

Првата дама се огласи со апел за лажниот профил: За побрза реакција од Фејсбук, да има што повеќе пријавувања

Редакција

(ВИДЕО) Илјадници муслимани во Бангладеш на молитва за светски мир

Редакција