еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставен суд останува без претседател

Уставниот суд и понатаму останува без претседател.

Мандатот на претседателката Добрила Кацарска заврши вчера, а и денеска, трет ден по ред, уставните судии неможат да изгласат нејзин наследник.

Таа нема право на реизбор, а денеска се гласаше и за трет кандидат, уставниот судија Осман Кадриу, кој исто така не го доби потребното мнозинство.

Досега во „трка“ беа уставните судикии Ана Павловска-Данева и Татјана Васиќ Бозаџиева.

Павловска-Данева денеска се повлече, а Васиќ Бозаџиева пред Кадриу да влезе во „игра„, повторно не ги доби потребните гласови.

Гласаат уставните судии, девет на број, а процедурата продолжува утре.

До изборот на нов претседател, уставните судии колективно ќе одлучуваат за управувањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавила Добрила Кацарска, новата претседателка на Уставен суд

Која е Добрила Кацарска, новата претседателка на Уставен суд

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Тетово се намалува бројот на новозаразени, вакцинација причина за подобрување на состојбата

Редакција

Спасовски: Не постои договор со ВМРО-ДПМНЕ односно со Никола Груевски

Редакција

Каков имот пријавил Фахрудин Хамиди, директорот во М-НАВ, за кој упадот во Контролата на летање е кошкање помеѓу колеги

Редакција