еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Шведска влегува во НАТО, и Унгарија го одобри членството

Шведска станува 32. членка на НАТО, откако денеска и унгарскиот Парламент го ратификуваше нејзиното барање за влегување во воената Алијанса.

Унгарија беше единствената земја од останатите 31. членки која речи две години не го одобруваше членството на скандинавската земја во НАТО, откако претходно Турција се согласи.

Шведска ја напушти политиката на воена неутралност за поширока безбедност во НАТО, по почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година.

Финска, пак минатата година стана 31. членка од истата причина.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова методологија за преговори со ЕУ: Секоја членка ќе може да го „замрзне“ процесот за новите кандидати

Редакција

Повторно ќе се затвори популарната плажа „Навагио“ на грчкиот остров Закинтос

Редакција

Ескалацијата на состојбата во Украина ќе удри и по македонскиот џеб

Редакција