еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе може да се гласа и со истечени лични документи

Се најде решение за околу 100 илјади македонски граѓани кои поради тоа што немаат документи со новото име на државата немаше да можат да гласат на престојните избори.

Пратениците денеска по скратена постапка го изгласаа Законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кои граѓаните ќе може да гласаат и со истечени лични документи.

Граѓаните ќе може да гласаат со лична карта или пасош, чија важност истекла во период од девет месеци до денот на одржување на изборите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Синоличка Трпкова: На сите протести излегува мала критична маса, без партиска припадност, која станува полека предмет на потсмев и омраза

Редакција

Убава вест: Оздравени 737 лица кои боледувале од Ковид-19

Редакција

Првообвинет е Мијалков: Денеска пресуда за „Трезор“

Редакција