еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Анѓушев: Немав никакво влијание за “замрзнување“ на прогресивниот данок

На новинарско прашање дали можеби учествувал во одлуката за “замрзнување“ на прогресивното оданочување и дали како човек кој има удел во многу компании штити бизнис интереси, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на денешната прес-конференција, дециден.

-Апсолутно не. Министерството за финансии ги правеше анализите, јас ги видов на владина седница кога беа разгледувани. Немав никакво влијание во делот на носењето на оваа одлука, нагласи вицепремиерот.

Во врска со реакциите на претходниот министер за финансии Драган Тевдовски и неговиот советник Бранимир Јовановиќ, не кажа ништо. Само рече дека секој има право да коментира и дека економијата треба да се води врз основа на реални бројки, а нив ги објаснија министерката и премиерот.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски го пофали Заев за враќање на рамниот данок

„Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на Заевци, Кочовци, Нини, Камчевци и Мијалковци“, вели Јовановиќ за пролонгирањето на прогресивниот данок

Тевдовски до пратениците на СДСМ: Ако го укинете прогресивниот данок не сте социјалдемократи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заврши увидот во Избирачкиот список, неизвесно дали ќе има гласање во дијаспората

Редакција

Детали од МВР: Осомничениот за бруталното убиство на улица „Перо Наков“ пријавил дека на жената и се слошило

Редакција

Зошто Србија молчи за бегството на Груевски?

Редакција