еМагазин
Image default
Македонија

Антикорупциска решила два случаи на непотизам

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), претседателката Билјана Ивановска, на новинарско прашање до каде се 18. предмети за судир на интереси отворени на 18. јануари годинава, информира дека два предмета се затворени.

Во првиот случај за вработувањето на ќерката на пратеничката Емилија Александрова во Фондот за иновации и технолоши развој добиле информација дека таа воопшто не конкурирала таму.

Во вториот случај – за сопругата на поранешниот градоначалник на Берово, Звонко Пекевски, рече дека добиле информации оти таа била ангажирана со договор на дело како наставник во основно училиште две години, по што по автоматизам и се трансформирал работниот однос во редовен работен однос.

МИА/Фото: Фејсбук/Ивановска

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милошоски и Ременски, министрите Бектеши и Фазлиу: Кој се е на новата листа на Антикорупциска за непотизам

Не се знае по кој критериум била избрана ќерката на Џафери, која се вработи во ЕЛЕМ

Антикорупциска отвори предмет за дивоградбата на Матка, оти сите институции се прогласија за ненадлежни

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) „Камелија турс“ ќе преземе одговорност за автобуската несреќа во Србија

Редакција

Кој ќе биде кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ?

Редакција

(Галерија) Кој дојде на прославата на Илинден во Крушево

Редакција