еМагазин
Image default
Македонија

Апасиев: Ако не повлечеме црвени линии за неколку децении ќе немаме држава и ќе бидеме Курди на Балканот

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија истакна дека доколку не се одредат црвените линии на земјава, за неколку децении ќе бидеме Курди на Балканот.

„Црвените линии според нас се унитарноста на Македонија, значи да не се разговара за некаква идна федерализција или кантонизација, секуларноста, тоа значи да се зауздаат верските заедници кои почнуваат да доминираат, следно е територијалниот интегритет да се гарантира, потоа идентитетот да се гарантира, значи име, јазик, култура и инсигниите, односно државното знаме, грб и химна.

Ова е НЗС, зад кој што секоја македонска партија мора да го стави својот потпис, бидејќи во спротивно ние за неколку децении од сега ќе немаме држава, односно ќе бидеме Курди на Балканот„, рече Апасиев.

Фото: Левица

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Техничка неисправност на македонскиот автобус кој изгоре во Бугарија или грешка на возачот, можни причини за несреќата

Редакција

Од Ковид-19 починаа 11 лица, дополнително пријавени уште петмина

Редакција

Единствениот кандидат, Мустафа Хајрулахи, избран за шеф на Вишото јавно обвинителство Скопје

Редакција