еМагазин
Image default
Свет

„Бенк оф Америка“: Американската економија влезе во рецесија

Американската економија е во рецесија како резултат на глобалната пандемија од коронавируст, се вели во извештај на „Банк оф Америка“.

Извештајот е подготвен од аналитичари под раководство на Мишел Мејер, главен економист на банката, кои изјавија дека економијата во САД официјално е во рецесија.

Банката предвидува неизбежен раст на невработеноста и намалување на приходите на населението.

Во второто тримесечје се очекува пад на економијата од 12 отсто од бруто домашниот производ, додека за цела година се очекува пад од 8 отсто.

Аналитичарите предвидуваат „мошне споро враќање кон растеж“ после падот во април.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата на САД очекува епидемијата од коронавирусот да трае 18 месеци

Прекинот на работа на „Кромберг и Шуберт“ и „Дрекслмаер“ прв голем удар од корона вирусот

(Видео) Како безбедно да го исчистите смартфонот од евентуално присуство на корона вирусот?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Патничка си го заборавила бебето на терминал, па авионот морал да се враќа

Редакција

Директорот на централната болница во „жариштето“ на коронавирусот Вухан, почина од овој вирус

Редакција

(Видео) Се зголемува бројот на заболени од корона вирусот на крузерот во Јапонија каде што има и наши државјани

Редакција