еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Британскиот сој на Ковид-19 останува доминантен во Македонија

Во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) се изврши секвенционирање на 48 селектирани SARS CoV-2 позитивни примероци.

“Истите беа одбрани од периодот 01-31.03.2021. Резултатите од секвенционирањето покажаа присуство на генотипот UK variant кај 98% од тестираните пациенти.

Дополнително, направено е скринирање за присуство на варијанти од посебно внимание на 200 пациенти кој детектира 5 варијанти.

Доминантен сој застапен со 100% меѓу тестираните примероци е т.н британска варијанта, стои во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 12 до 18 април 2021 година, кој еМагазин редовно го пренесува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

335 лица до 19 години за една недела заболеле од Ковид-19

11 лица биле на возраст од 20 до 49 години: За една недела 206 смртни случаи од Ковид-19

Намалување од 24,3%: За една недела 5.199 нови случаи на Ковид-19

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На Криволак денеска почнува најголемата воена вежба што се реализирала во Македонија, „Брз одговор 22“

Редакција

(Видео) Сирените на брзата помош „ечеа“ во Охрид од почит кон Дијана Димоска и жртвите на Ковид-19

Редакција

Блокирана улицата „11 Октомври” пред Собранието

Редакција