еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Бројот на заразени се искачи на 7 лица: Тројца роднини на сопружниците од Дебарско позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство вечерва информира дека од осумте тестирани пациенти на коронавирус попладнево, тројцата членови на семејството на сопружниците од дебарско се позитивни, а останатите петмина се негативни на коронавирусот.

-Позитивните пациенти, од петокот, 6 март, беа во домашна изолација со решение за ДСЗИ, а од вечерва ќе бидат хоспитализирани и лекувани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, наведуваат од Министерството за здравство.

На коронавирус се негативни: лицето кое на 26-ти минатиот месец престојувало во Бугарија, неговата сопруга, патникот од Сингапур, наш државјанин кој пред три дена се вратил во земјава, едно лице од Гевгелија и едно од Дебар.

Со потврдувањето на трите нови случаи бројката на инфицирани со коронавирус се искачи на седум.

Денеска беше потврдено и дека со коронавирусот е заразена и директорката на Клиниката за кожни болести, Нина Цаца Биљановска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поради несовесната лекарка: Дезинфициран ресторанот „Рагуза 360“, вработените ќе се тестираат за корона вирус

Црно ни се пишува кога лекарка не ги почитувала препораките за корона вирусот

Неколку лекарки од Штип во домашна изолација, биле во контакт со заразената директорка

Осум лица се тестираат на корона вирусот, околу 200 се во домашна изолација

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од „Фајзер/Бионтек“ потврдиле дека до крајот на годината ќе испорачаат 800.280 дози на вакцини

Редакција

Трошоците на живот во август пораснале за 1,3 на месечно, а за 16,8% на годишно ниво

Редакција

Арачиново воопшто не наплаќа данок на имот, најмногу приходи остварил скопски Центар

Редакција