еМагазин
Image default
Циа

ЦИА открива дека Грција барала помош од САД да депортира 50.000 Македонци во Југославија

Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи од кои илјадници се однесуваат на Македонија и Југославија.

Во оваа прилика Ви ја откриваме содржината на таен документ од 1953 година во кој отворено се посочува дека Грција барала помош од САД да трансферира 50.000 Македонци од Северна Грција во Југославија.

„Овие луѓе им помагаа на комунистите за време на граѓанската војна во Грција и би претставувале сериозен проблем во случај на нова војна. Тие исто така би биле основа „Југословенска Македонија“ да бара дел од територијата на „Грчка Македонија“, се вели во документот на ЦИА.

Оргиналниот документ на ЦИА ТУКА.

СИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ЦИА ЗА МАКЕДОНИЈА КОИ ЕМАГАЗИН ДО СЕГА ГИ ОБЈАВИ МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Киро Глигоров во тајните документи на ЦИА

Редакција

ЦИА открива: Македонците од Пирин уште во 1950 година негодувале за наметнување на бугарскиот јазик

Редакција

Тајните документи на ЦИА откриваат обид за атентат на Тито од неговата гарда на Блед

Редакција