еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ Циа

ЦИА открива: Македонците од Пирин уште во 1950 година негодувале за наметнување на бугарскиот јазик

Американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се однесуваат на Македонија.

Во оваа прилика Ви ја пренесуваме содржината од документ од 1950 година во кој разузнавачите на ЦИА меѓу другото јасно укажуваат дека Македонците од Пирин се посебно чувствителни на нарушувањето на нивните човечки права, бидејќи не се препознаени како посебна националност и бидејќи им се наметнува замена на македонскиот со бугарскиот јазик.

Во документот се вели и дека Бугарија преку медиумите им нудела на Македонците од Пирин слобода во македонска држава под заштита на Кремлин.

Целиот документ ТУКА.

Сите документи на ЦИА што ги објави „еМагазин“ ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борисов можеби го признава македонскиот јазик, ама не и бугарската Влада и Собрание

Драги соседи, зошто ги дадовте моштите на Гоце Делчев ако бил Бугарин?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поскапува само мазутот, цената на бензините и дизелот останува иста

Редакција

Лосион за тело од Lush, Dream cream: Прва помош за чувствителна, иритирана или кожа која што била долго на сонце

Редакција

Отцепениот грузиски регион Јужна Осетија на 17 јули ќе спроведе референдум за присоединување кон Русија

Редакција