еМагазин
Image default
Ретро

(ВИДЕО) Заборавено интервју со Никола Тесла: Човекот што го измисли 20 век

Никола Тесла е роден во Смилјан на10 јули 1856 година. Тој е истражувач и пронаоѓач на полето на електротехниката и радиотехниката, познат како татко наизменичната струја и бројни футуристичкипронајдоци.

Тесла по потекло е Србин, а подоцна добива американско државјанство и станува граѓанин на САД. Тој е најпознат по своите револуционерни откритија во областа на електромагнетизмот кон крајот на XIX и почетокот на XX век.
Патентите на Тесла и неговата теориска работа стануваат основа за формирањето на целокупниот систем на наизменичната струја, вклучувајќи го и конструирањето на полифазните системи (поточно трофазните), како и на индукциониот мотор, со кој се претвора во предводник на Втората индустриска револуција.

По неговата демонстрација на безжичната комуникација (радиото) во 1893 година и откако е прогласен за неспорен победник во „Војната на струите“, тој станува најпочитуваниот и најголемиот американски и светски научник.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Се одбележуваат две децении: Како НАТО ја бомбардираше Србија

Никола Осило

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независност: Што порачаа Црвенковски, Андов, Ѕинго, Глигоров…

Редакција

15 години од смртта на Трајковски: Останува нејасно зошто е пренасочена локацијата каде да се бара авионот

Редакција