еМагазин
Image default
Македонија

Дескоска очекува Унгарија да ги почитува европските конвенции за екстрадицијата на Груевски

Министерката за правда Рената Дескоска очекува дека Унгарија како земја членка на Европската унија при носењето на одлука за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, сега азилант во Унгарија, ќе се води по европските стандарди и конвенции.

“Наше право е да побараме екстрадиција и според меѓународните важечки документи имаме право и да добиеме екстрадиција. Право на унгарските власти е да одлучат на начин кој сметаат дека треба да одлучат, но јас очекувам Влада, која е земја членка на Европската унија, при носењето на одлуки да се води по европските стандарди и конвенции, особено Европската конвенција за екстрадиција којашто сме ја потпишале и ратификувале и ние и Унгарија“, изјави Дескоска.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарското МНР за изјавата на Хан за Груевски: Тој да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки

Хан не верува дека Груевски ќе биде екстрадиран од Унгарија

25 дена молк од македонските власти за скандалозното бегство на Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Референдумот ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи

Редакција

Новинарите ги осудија заканите до медиумите на Османи за скандалот со пензиите

Редакција

9 години затвор за Боки 13 за „Рекет“, 7 години за Катица Јанева

Редакција