еМагазин
Image default
Бизнис

ДЗС: Невработеноста падна на 17,8 отсто

Стапката на невработеност падна на 17,8 отсто во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика.

Во однос на четвртиот квартал лани стапката на невработеност е намалена за 1,6 отсто, а во однос на првиот квартал лани 3,8 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2019 година, активното население во Македонија изнесува 960.743 лица, од кои вработени се 789.414, а 171.329 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 57,1 отсто, стапката на вработеност 46,9 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Призма: Поранешната Влада за период од седум години на Сител, Канал 5 и Алфа ТВ им дала 25 милиони евра

Редакција

„Фруктал МАК“ оствари добивка од 3,3 милиони денари за три месеци

Никола Осило

Американците масовно го тужат Монсатно, во Македонија молк по незаконската продажба на ГМО производи

Никола Осило