еМагазин
Image default
Бизнис

Еден „куп“ јавни претпријатија на најновата листа на должници на УЈП

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.07.2019 и неплатени до 31.10.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На листата може да се забележат и голем број јавни претпријатија. ЈП за одржување магистрални и регионални патишта должи дури 259 милиони денари, Јавното комунално претпријатие Тетово должи 159 милиони денари, Македонска радиодифузија должи 25 милиони денари, Водостопанство на Македонија должи 8 милиони денари, Македонска радио телевизија должи 21 милион денари…

Целата листа ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Звучни имиња на бизнисмени и компании на најновата листа на должници на УЈП

Нова листа на должници на УЈП: 4.559 граѓани и фирми должат 164 милиони евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција продадени 900 акции од „Окта“ за 4,4 милиони денари

Никола Осило

„Кокра е арт-1“ од село Порој го доби тендерот на Агенцијата за стоковни резерви за набавка на јачмен вреден 421.000 евра

Никола Осило

„Технометал Вардар“ во загуба од 65 милиони денари

Никола Осило