еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Едвај ја чекаме Атиџе на црвениот килим: „Оскарите“ може да ги гледате на телевизија „Телма“

Свечената церемонија на доделување на Оскарите ќе се пренесува на телевизија „Телма“ со почеток во 2 часот по полноќ.

Час и половина претходно, ѕвездите ќе поминат на црвениот килим пред театарот „Долби“, на кој се очекува и филмската екипа на „Медена земја“.

Овој документарен филм кој испраќа моќна порака, во време на предизвиците кои ги носат глобалното затоплување и климатските промени, постигна неверојатен глобален успех со освојување на бројни награди низ светски реномирани фестивали, пишувања за него од реномирани светски медиуми.

Филмот е номиниран во две категории за Оскар, најдобар странски и документарен филм, а тоа ја предизвика светската публика да видат, каде е државата од каде што доаѓа филмот. „Гугл“ објави дека Македонија е најбараната локација на земјината топка, кога станува збор за поврзаност со овие награди.

Во МКЦ вечерва ќе има организирано гледање на Оскарите.

Атиџе Муратова е Личност на годината на „еМагазин“ за 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заедно да гледаме и да навиваме за „Медена земја“: Во МКЦ музичко изненадување од дел од авторската екипа на филмот

(Фото) Македонија е најпребарувана локација на „Гугл“ , кога станува збор за место кое е поврзано со наградите за Оскар

Сара Џесика Паркер за „Медена земја“: Никогаш нема да ја заборавам Атиџе

(Галерија) Филмската екипа на „Медена земја“ заедно со Роберт де Ниро, Бред Пит, Леонардо ди Каприо, Ал Пачино…

Пораката на Атиџе одекна во Скопје, следуваат азиска и официјална европска премиера

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Заев, Иванов, Мицкоски, Анѓушев, Османи на божикна полноќна света литургија

Редакција

Јавноста не дозна кој се е вплеткан и каде се парите: „Рекет“ пред обвинение

Редакција

Заев: Изјавите на Бојан Јовановски се неточни

Редакција