еМагазин
Image default
Техно

„Фејсбук“ избришал профили од Македонија

Фејсбук денеска објави дека избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран, кои покажувале „неавтентично координирано однесување“. Од социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм се избришани 2.632 профили, страници и групи, поради различни причини.

Од вкупната бројка, 1.907 профили или страници биле од Русија, а 513 со Иран. Кога станува збор за Русија, главниот проблем бил спамот што се ширел од избришаните профили и страници, а помал дел демонстрирале „координирано однесување“.

Фејсбук појасни дека бришењето не е поради присутните содржини, туку поради однесувањето на профилите, страниците и групите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Микросам на саемот JEC World 2019 го претстави првиот мулти-роботски систем за современи композити

Редакција

Фејсбук отстранил 212 лажни профили од Косово и Македонија минатиот месец

Редакција

Само 20% од населението со пристап до интернет направило нарачка онлајн

Редакција