еМагазин
Image default
Локално ТОП СТОРИИ

(Галерија) Свети Николе го има најголемото велигденско јајце во земјава: Високо е три метри

За најголемиот празник на христијаните Велигден, на градскиот плоштад во Свети Николе е поставено големо велигденско јајце со мотиви од црквата Свети Никола и заштитникот на градот, Свети Никола.

Како што информираат од Општината, јајцето е високо три метри, а широко 2 метри.

Тежи 600 килограми.

Јајцето го изработија жители на Свети Николе:

Иле Панајотов кој со математичка и професионална изработка го изработи велигденското јајце, а магијата претворена во уметност беше во рацете на Маја Ефтимова Стојанова и целиот тим зад неа од надарени, неуморни, мотивирани, посветени луѓе: Иле Михајловски и Сања Накова, ликовните уметници Биљана Трајанова и Бојан Тосевски“, велат од Општината.

Фото: Општина Свети Николе

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

По исчезнувањето на неколку лица во Скопје: На социјалните мрежи се шири паника за сериски убиец и трговци со органи

Редакција

„Беше најмоќен човек во Македонија, а сега му се заканува затвор“: Веста за притворањето на Мијалков одекна во регионалните медиуми

Редакција

(Галерија) Запознајте го Бојан Ковски, еден од ретките во земјава кој слика на човечко тело

Редакција