еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Граѓаните со ниски приходи можат да аплицираат за субвенционирање на сметката за струја до крај на месецов

Министерството за економија информира дека и во 2023 година продолжува со субвенционирање на сметката за електрична енергија за домаќинства со ниски приходи и ги повикува граѓаните да аплицираат до крајот на месецот.

Јавниот повик за оваа мерка беше објавен на 27 јануари на веб – страницата на Министерството за економија и ќе трае до крајот на февруари.

Како што истакнуваат од Министерството за економија, за оваа мерка се обезбедени 60 милиони денари, а ќе се субвенционираат од 600 до 800 денари од сметката за електрична енергија на домаќинствата во зависност од вкупните месечни приходи кои ги остваруваат.

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Гори и во Демиркаписко, ќе се гаси со полициски хеликоптер

Редакција

Москва дозволи хуманитарни коридори, ама Украинците треба да се евакуираат во Белорусија или Русија

Редакција

Знаците за напредок во преговорите меѓу Русија и Украина ја намалија цената на нафтата

Редакција