еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

И АРМ ќе добие ново име, кратенката за МАНУ останува

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција одговарајќи на новинарски прашања во врска со промената на имињата на институциите, рече дека кратенката на МАНУ и натаму останува, а за нејзиното целосно име ќе треба да се произнесат академиците.

За АРМ, пак, ќе се следат духот и принципите на Преспанскиот договор.

“Најверојатно во наредниот период ќе биде прецизно кажано. Во моментов јас немам информации“, рече Бошњаковски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕЛЕМ стана ЕСМ: Кои се новите имиња на МИА, Македонска пошта

Фото: АРМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Груевски на насловна на унгарскиот магазинот ХВГ: “Ја сакам Унгарија“

Редакција

Антикорупциска ќе истражува дали директорката Пановска „местела“ тендери во корист на татко и

Редакција

Каков имот пријавила Гордана Димитриеска Кочоска, дополнителниот заменик министер за финансии

Редакција