еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Имунитетот е најдобар сојузник во борбата против корона вирус, како да го подобрите

Лек за корона вирус нема, но лекарите во секоја прилика истакнуваат дека силен имунитет на организмот е најдобар сојузник во борбата против овој вирус, за кој, се уште не се знае многу.

Оттука, како и за секоја борба против инфекција, вирус, грип така и за превенција од корона вирус, потребно е да се консумира здрава храна која изобилува со многу витамини, минерали, но и течности.

Речиси стандардна препорака која секој лекар ќе ви ја каже кога имате нарушен имунитет.

Професорот и лекар Владимир Трајковски, на неговиот фејсбук-профил напиша 10 совети за превенција од корона вирусот.

Витамини кои тој ги истакна дека треба да се пијат се: витамин Д3 1 табл./ден, витамин Ц најмалку 1 гр/ден, цинковит Ц 1 табл./ден, течности најмалку 2л/ден, прополис, врвна хигиена, јадење на многу овошје.

Тој исто така препорачува избегнување натпревари, дискотеки, јавни собири и што е најважно, луѓето да не подлегнат на паниката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пресметавме колкави се шансите секој од нас да заболи од корона вирус и каква е стапката на смртност

Возачот на комбето и лицата кои побегнаа од штипската болница немаат корона вирус, се чекаат резултати за едно лице

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

515 заболени од коронавирусот без симптоми, 373 имале контакт со веќе потврден случај во државата

Редакција

Видео од апсењето на седумте македонски државјани кои учестувале во војните во Ирак и Сирија

Редакција

(Фото) Кои се најуспешните претприемачи за годинава што изминува

Редакција