еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

„Како Гоце Делчев „исчезна“ од химната на Северна Македонија“: Тамара и македонската химна топ тема во регионов

Интонацијата на македонската химна од страна на пејачката Тамара Тодевска, која ја „заборави„ строфата со Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, стана топ тема во регионов, а најголем интерес скандалот предизвика во медиумите во Србија и Бугарија.

„Блам: Погрешно отпена химната на Северна Македонија“, „Скандал во Скопје: Во амбасадата на САД интонира погрешна македонска химна“, „Настан без преседан: Во амбасадата на САД во Скопје интонирана поинаква химна“, „Македонците во шок: На прием во амбасадата на САД отпена изменета химна„, „Вечерњи новости: Македонија клекна пред Бугарија“, „Ненамерна грешка или сценарио во Скопје?„… се само мал дел од насловите во регионалните медиуми.

Медиумите ја пренесоа и изјавата на премиерот Зоран Заев, кој застана во одбрана на пејачката, како и соопштението на Владата.

Како и во Македонија, скандалот стана предмет на исмејување и на социјалните мрежи, посебно во Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Како Тамара лани без „грешка“ ја интонираше македонската химна

„А како баш делот за Гоце го заборави?“: Тамара со „утнатата“ македонска химна ги „запали“ социјалните мрежи

Влада: Промена на химната нема, направена е ненамерна грешка

Заев во одбрана на Тамара: Ненамерна грешка и пропуст, химната се пее секој ден, насекаде

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Димитров на провокацијата на бугарскиот новинар: Вие зборувате бугарски, јас македонски јазик

Редакција

(ВИДЕО) На социјалните мрежи се појавија снимки со Катица Јанева на фризер

Редакција

Илина Арсова постигна огромен успех: На Антартикот ја заокружи мисијата да ги искачи највисоките врвови на сите континенти

Редакција