еМагазин
Image default
Балкан

Каменос повикува на масовни оставки на пратениците за да се блокира ратификацијата на Договорот од Преспа

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

-До 14 часот можеме да го блокираме гласањето на Договорот од Преспа со оставка на 101 пратеник. Прв ја потпишувам мојата оставка, напиша Каменос и упати повик до Мицотакис за оставка.

Со сличен предлог за време на расправата во грчкиот Парламент во изминатите два дена излезе и лидерот на Златна зора, Никос Михалољакос, кој тврдеше дека ако неговите пратеници, пратениците од Нова демократија и од ПАСОК си поднесат оставки тогаш, според него треба да се распишат избори, а слични шпекулации излегоа и во дел од медиумите.

Меѓутоа, пратеници од СИРИЗА и од Нова демократија во нивните говори ги демантираа и ги отфрлија ваквите сценарија, објаснувајќи дека грчкиот Устав не предвидува такво нешто.

Панос Каменос, неговото обраќање за време на расправата за ратификација на Договорот од Преспа, доцна синоќа го започна велејќи дека можеби е последен пат што говори како претседател на Независни Грци во актуелниот Парламент, бидејќи „група од владејачката СИРИЗА заедно со претседателот на парламентот веќе работат на сценариото за распаѓање на пратеничката група на Независни Грци, како што направија со Река“.

Лидерот на Независни Грци ја коментираше фотографијата на Зоран Заев со Џорџ Сорос, која македонскиот премиер ја објави вчера на Твитер.

-Пред три часа, неслучајно, претседателот на организациите за глобализација, заедно со Фондацијата Клинтон, Џорџ Сорос, се сликаше со господинот Заев. Се сликаа заедно во Швајцарија и долу во коментар се честитките од господинот Џорџ Сорос до господинот Заев за Договорот од Преспа и во суштина, почеток на спроведувањето на планот за распаѓање на Грција, рече Каменос, а од собраниската говорница ја покажа фотографијата на Сорос и Заев.

Додаде дека „за тоа кој работи за Сорос ќе видиме многу брзо правдата и некои судии ќе отворат сметки на некои“ и истакна дека ако не го сторат тоа обвинителите, ќе го сторат тие.

Во однос на Договорот од Преспа го повтори неговиот став, говореше за предавство и рече дека за „за неколку часа Македонија нема да биде грчка“.

МИА/Фото: грчка Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ципрас ги потсети Комунистите за неправдата нанесена на Егејците: Оставам на вашата совест дали ќе гласате

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени на протестите против Договорот од Преспа во Атина и Солун

(Вознемирувачко видео) Нападнат домот на уште една пратеничка на СИРИЗА

Мицотакис најави вето за членството на Скопје во ЕУ, кога ќе стане премиер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Оштетени згради и куќи во Драч и Тирана по земјотресите во Албанија, жртви нема

Редакција

На Халкидики е прогласена вонредна состојба

Редакција

Нова демократија, како влада, ќе преговара за нов договор со Македонија

Редакција