еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Караџиќ осуден на доживотна казна затвор

Хашкиот суд го осуди поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ на доживотна казна затвор.

Караџиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и за кршење на законите и обичаите на војувањето.

Караџиќ беше лидер на Србите во Босна за време на граѓанската војна во 1990-тите.

Во 2016 година Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија (МКТЈ) го осуди за масакрот во Сребреница во 1995 година и тој беше прогласен за виновен за 10 од 11 обвиненија и осуден на 40 години затвор.

Фото: Peter Dejong/ Pool/AP

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителството ги гони Вељаноски, Јанакиески, Груевски и Ристоски како организатори за настаните од 27. април

Редакција

(ВИДЕО) Каков имот има Џеф Безос, најбогатиот човек во светот: Авион, апартмани, скапи возила…

Редакција

Екс-директорот на Централен, Поповски и давал плата на вработена, а таа работела во партија

Редакција