еМагазин
Image default
Македонија

Касами: Одиме на избори народот да реши за понатамошниот пат на државата

Договоривме да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави лидерот на Беса, Билал Касами по лидерската средба што се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

– Цело време опстојуваме на тоа дека по ова што се случи со недобивање на датум за преговори, Северна Македонија и граѓаните на Република Северна Македонија остануваат посветени на евроатланскиот пат. Да ги сработиме домашните задачи со цел на следниот самит на ЕУ да добиеме датум за преговори, рече Касами.

Тој, исто така, ја поздрави идејата на претседателот Пендаровски за организирање ваква лидерска средба.

МИА/Фото: Фејсбук/Касами

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Ахмети: Да се испочитува датумот за изборите и потоа да зборуваме за пописот

Села: 12 април е можност за да се донесе промена

Тачи: На земјата и се потребни фер и демократски избори

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Катица Јанева разрешена и од Обвинителството во Гевгелија

Редакција

Заев нема да бара оставка од Рашковски

Редакција

Кежаровски: Во затворот во Шутка цените на телефоните скокаат и до 1.000 евра кога престојуваат политичари

Редакција