еМагазин
Image default
Македонија

Тачи: На земјата и се потребни фер и демократски избори

Се договориме на 12 април да имаме избори, изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи по лидерската средба што се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

– Фер и демократски избори и се потребни на Македонија, нагласи Тачи.

Тој нагласи дека на средбата лидерите ја разгледале ситуацијата за можноста за ратификување на Протоколот за наше членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што се договориле на 12 април да имаме избори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Касами: Одиме на избори народот да реши за понатамошниот пат на државата

Села: 12 април е можност за да се донесе промена

Ахмети: Да се испочитува датумот за изборите и потоа да зборуваме за пописот

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Фото: Фејсбук/Тачи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Горан Стефановски ќе биде кремиран, а пепелта ќе му биде расфрлана во Охридското езеро

Редакција

Скопскиот аеродром пуштен за сообраќај откако авион пред полетување заглавил во нанос од снег

Редакција

Нема договор за СЈО: За што не можат да се усогласат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Редакција