еМагазин
Image default
Македонија

Катица Јанева ќе земе плата и за август, незвесно дали ќе добие и 30% додатоци

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, која од пред неколку дена е во притвор, од септември нема да добива пари за кирија ниту за сметки, но затоа ќе земе цела плата за август, објави А1он.

Спред пресметката на платата за месец август, службите од СЈО се консултирале со Управата за јавни приходи (УЈП) од каде што добиле повратна информација дека нема законски пречки и Јанева може да добие цела плата за изминатиот месец. Но, тоа се однесува само на основната плата.

Неизвесно е дали на Јанева ќе ѝ бидат исплатени 30% додатоци на плата за доверливост, посебни услови за работа и постоење висок ризик, пишува А1он.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Која е процедурата за разрешување на Катица Јанева

Изнајмената куќа на Катица Јанева во скопско Козле месечно не чинела 400 евра

За синот на Катица Јанева нема доволно докази дека е вмешан во „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полицискиот час не го почитувале 33 лица, приведени 18

Редакција

79,8% од излекуваните од коронавирусот во Македонија се лекувале дома

Редакција

Бројот на заболени здравствени работници со коронавирусот во Македонија порасна на 41

Редакција